Vánoce na Novém Zélandu

17. ledna 2016 v 20:09 | Petr Matěj |  Nový Zéland
Roční období jsou sice na Novém Zélandu opačně, Vánoce se ale slaví ve stejnou dobu jako u nás v Česku. Rozdíl je však zřejmý. Pokud jsme byli z domova zvyklí na zimní počasí (tedy alespoň na jeho náznaky), vánoční svátky na Novém Zélandu probíhají v létě. A jak jsme je na druhé straně planety Země strávili?
Nový Zéland je sice nezávislou zemí, patří však historicky k zemím Commonwealthu, takže stejně jako například v Anglii, i tady je hlavním vánočním dnem 25. prosinec, čili na Štedrný den o den dříve nikdo moc neslyší.

Ke Cathy, naší paní domácí, se na vánoční svátky sjely obě její dcery, jedna navíc přivezla manžela a další dva psy. Byli jsme tak upozorněni, že na těchto pár dní budeme muset vyklidit své pokoje a přesunout se někam jinam. Slovenští kluci i Ondra měli své vlastní plány, my jsme pak zvolili přesun do Ohiwa beach holiday parku, kde jsme si za 100 NZD rezervovali plácek u pláže. V kempu jsme měli k dispozici vybavnou kuchyni i koupelnu. Na Štědrý den jsme si uvařili lososa s bramborem (kapra tu skutečně nemají), otevřeli láhev vína a prošli se po pláži. Poprvé jsme pak navíc spali uvnitř našeho auta, kdy jsme sklopili zadní sedačky, vložili dřevěnou podpěru a nainstalovali matraci, kterou jsme dostali při zakoupení auta.

Na 1. svátek vánoční jsme zvolili volnější program, a tak jsme po dopolední koupačce odpoledne vyrazili na kopec sousedící s kempem. Asi po 30 minutách strmého stoupání se nám naskytl krásný pohled na pobřeží a navazující vnitrozemí. O den později jsme už museli kemp opustit, a tak jsme využili hezkého počasí a vydali se procházku, která ale žádné velké výhledy nenabídla, protože zhruba dvouhodinová túra vedla podél řeky, takže žádná hitparáda.


Ten samý den jsme se pak vydali do Hukutaia Domain, což je park sestávající se s několika tisíců rostlin všeho druhu jehož největší dominantou je Puriri tree - strom, jehož stáří se odhaduje na 2000 - 2500 let a je opravdu obrovský. Po této procházce jsme se pak už vrátili ke Cathy. Ta sice ještě měla doma své dcery, nicméně Slováci byli ještě na tripu, a tak jsme si jednu noc ustlali v jejich zahradním domku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama