Návštěva (a brigáda) u Hege na chatě

31. května 2012 v 22:51 | Petr Matěj |  Erasmus - Lillehammer 2012
Další významnou událostí, která se odehrála tady v Norsku byl bezpochyby víkendový pobyt na chatě u naší norské kamarádky Hege. Ta nás pozvala i na žádost jejího otce, kterého napadlo, že bychom jim tam mohli pomoci zvelebovat okolí jejich chaty. A protože už jsme měli volno, neváhali jsme ani v nejmenším a na chatu jsme se vydali. Navíc rodina Sveum se o nás na výletě v Oslu pečlivě starala, takže jsme cítili povinnost jim to vrátit.


Na chatu jsme se vydali v pátek 18. května autem s Hege. Chata není od Lillehammeru moc vzdálená, je to zhruba jedna hodina cesty. I přes to jsem však v hodně členitém terénu plným zátáček neměl nejlepší pocit od žaludku a chvíli před příjezdem se kvůli mně muselo dokonce i zastavit, ale naštěsí nadýchání se čerstvého vzduchu postačilo.

Po příjezdu k chatě jsme zjistili, že to vůbec není žádná chata, jak by jsme si my Češi mysleli. Novostavba stará 2 roky s protější budovou, v níž je konferenční místnost, garáže a komory. Venkovní vířivka byla nainstalována pár dní před naším příjezdem, ale o ní až později.


Srdečně jsme byli přivítáni a ihned usazeni ke stolu, kde jsme si dopřáli večeri v podobě tacos, což jsou tortily, které si Norové plní masem, zeleninou, salsou a vůbec vším možným, ovšem každý dle svého gusta. Po večeři jsme si s ostatními zahráli házení koňskou podkovou, což je populární především v severských zemích a u nás jsem to nikdy nikoho hrát neviděl. Tento fakt se podepsal na tom, že tatínek Hege nám nedal sebemenší šanci a rozdrtil nás v každé hře až na jednu, v níž s notnou dávkou štěstí uspěl Luďa. Okolo půlnoci pak zaleháváme u Hege v pokoji a usínáme s vědomím, že zítra nás čeká práce.


Před ní však v 8 ráno přicházíme do kuchyně, kde to již voní salámy, šunkou, sýry, bagetkami, džusem, vodou, čajem a dalšími pokrmy. Holt je potřeba se před prací pořádně nasnídat, abychom mohli pořádně máknout. Náš popis práce je asi takovýto - na ploše zhruba fotbalového hřiště vybírejte pokud možno všechny šutry, aby nám ta travička tady hezky rostla. Z počátku to jde, rýčem nebo hráběmi dostáváte kameny ze země, ale postupem času se z toho stává rutina a pracovní tempo opadá, což se týká nejen nás, ale i celé rodiny. Proto máme přestávky na jídlo a načerpání nových sil.


Takto v sobotu pracujeme až do doby, než naši nastupují proti Slovensku v semifinále MS. Sveumovi samozřejmě fandí Slovensku a na konci utkání se tak radují více než my (v reálu jim to bylo jedno, jen nás trošku dráždili :-)). Po utkání následuje večeře králů - grilovaná žebra, kotlety, burgry a další druhy masa společně s grilovanou zeleninou. Všichni se oblizujeme až za ušima a usedáme znovu k televizi k finále Ligy Mistrů. U té naopak Sveumovi fandí Bayernu a když Čech chytá takřka jednu penaltu za druhou, jásáme a nálada se oproti hokeji obrací. Během hokeje i fotbalu pijeme pivo a s hlavou rodiny si dáváme panáky něčeho moc dobrého. Večer zakončujeme ve vířivce se sklenkou šampaňského. Kéž by se takhle mohlo pracovat pokaždé :-).


V neděli znovu vstáváme na osmou ranní, snídaně úplně stejně luxusní jako den předchozí. Tentokáte ale pracujeme poměrně kratší dobu, neboť v jednu hodinu odpoledne se obyvatelé z chatařské oblasti sjíždějí na fotbal a my nesmíme chybět. Čutáme dvě hodiny a na třetí se vracíme na chatu, neboť už hrajeme zápas o bronz s Finskem. O přestávce dostáváme další luxusní večeři v podobně pečeného masa, zelí, zeleniny, brambor, omáček... No zkrátka ráj na Zemi :-). Po utkání rodiče i s bratrem od Hege odjíždějí domů do Osla, loučíme se a děkujeme za všechno, co pro nás takhle rodina během našeho pobytu udělala, navíc s díky odmítáme každý 500,- Noků (v přepočtu asi 1700,- Kč), protože za všechno, co jsme obdrželi, by přijetí této částky bylo už hodně velkou drzostí.


My s Hege nakonec na chatě zůstáváme až do pondělí, ještě v neděli večer hrajeme kulečník a dáváme znovu vířivku. Ráno pak společně posnídáme, zahrajeme si házení dřevěných klacků (fakt neznám jméno, ale stejně jako u koňských podkov se jedná o severskou hru), kulečník, stolní tenis a zaházíme si šipky. K obědu sníme jídlo z víkendu a jdeme se projít po okolí. V pozdním odpoledni se pak vracíme zpátky do Lillehammeru. Byl to skvělý víkend se skvělými lidmi, které jsem moc rády poznal.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kubíček | 31. května 2012 v 23:02 | Reagovat

Moc pěknej článek. Štěstí, že jsem mohl být součástí této brigády :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama