Nával článků začíná - Jak tu vlastně bydlíme?

29. května 2012 v 22:19 | Petr Matěj |  Erasmus - Lillehammer 2012
Před námi je posledních pár dní v Norsku, v červnu se již vracíme zpátky do Česka. I přes to při pohledu zpět na uplynulé týdny, je toho spousty, co se událo a o čem se v následujících dnech určitě zmíním. Spousta kamarádů toho času je již doma, i proto se naskytne více času podělit se s Vámi o naše zážitky. Nejprve bych však zvolil poněkud odlišné téma, a sice téma bydlení. Jak tu vlastně bydlíme?


Všichni až na jednoho studenta bydlíme ve studentském domě "Smestad", který je rozdělen na několik bloků, přičemž Erasmus studenti jsou rozděleni v bloku A, B a C. Každý blok má několik pater, přičemž v každém patře je mezi devíti až jedenácti pokoji. Ty jsou vždy pouze pro jednu osobu, nikdo tak nikoho neotravuje chrápáním a každý má své soukromí. Na druhou stranu díky umístění všech v jedné budově je setkávání mnohem snazší.


Každé patro v jednotlivém bloku má svou vlastní kuchyň, to znamená, že 9-11 studentů se dělí o jednu kuchyň se dvěma sporáky, dvěma troubami, několika ledničkami a dostatečným množstvím nádobí k vaření. Při norských cenách v restauracích i studijních kantýnách je tak nezbytné trávit v kuchyni až několik hodin denně. Spolu s Kubou a Luďou to tak alespoň máme, v průměru se v kuchyni pohybujeme okolo 3 hodin denně.


Již od příjezdu využíváme společně kuchyň na Luďovém patře, neboť potraviny nakupujeme společně a společně i jíme. Je to výhodné v tom, že mírně ušetříme, nemáme zbytky a jídlo se dá připravit rychleji.


Já jsem na svém patře jediný Erasmus student, zbytek patra jsou Norové, i z tohoto důvodu má využívámí Luďovi kuchyně výhody, neboť v tomto podlaží je mimo něj několik dalších zahraničních studentů, kuchyň tak je výborným místem k setkávání. Jen pro představu - společně vaříme oběd (vždy polévka a druhý chod) a večeři. Během dne se pak individuálně stravujeme tím, co najdeme v ledničce.


Závěr bude patřit tomu nejdůležitějšímu, což je samotný pokoj. Při příchodu do pokoje se dostáváme do malé úzké chodbičky, kde po levé straně je věšák (v průběhu doby se docela solidně naplnil). Z chodby se dá vejít rovně přímo do samotného pokoje, nebo vlevo do koupelny. Tu má každý sám pro sebe a je v ní vše, co je potřeba, teda kromě vany :-). Pokoj je vybaven postelí, nočním stolem, pracovním stolem, skříní, policí a poličkou na zdi.


Největší bombou celého pokoje je podle mě jednoznačně velké okno, které kopíruje délku pracovního stolu, takže i když postupem času se výhled trošku omrzí, je to nádhera se podívat z okna kdykoliv sedíte u stolu. Bílé zdi působily smutnným dojmem, proto bylo důležité si to tu trošku rozveselit - česká vlajka, mapy Lillehammeru i různé vzkazy to tu udělaly rozhodně veselejší.


To by byl popis našeho království v Lillehammeru, které již za pár dní opustíme, ale další blog na sebe nenechá dlouho čekat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama