Psí spřežení, šílenci na skokáncích, norské narozeniny - další nové zážitky z Norského království

25. března 2012 v 12:33 | Petr Matěj |  Erasmus - Lillehammer 2012
Nové zážitky se poslední dobou hromadí, takže je potřeba opět se s nějakými z nich podělit i s vámi. Tentokrát se zaměříme na dvě akce, které proběhly o druhém březnovém víkendu. První z nich je zážitek, který se vám v Česku jen těžko podaří uskutečnit - závody psích spřežení. Druhá akce se v Česku ani zažít nedá, neboť se jedná o narozeninovou párty jednoho z Norů.


Psí spřežení, pátek 9. března 2012

V pátek 9. března organizuje Lana (Holandsko) výlet pro 16 erasmáků. Nejedná se však o ledajaký výlet, neboť si jedeme vyzkoušet, jaké to je závodit se psím spřežením. Ráno se společně vydáváme na nádraží, kde nastupujeme do autobusu, který nás odváží poblíž našeho cíle. Na zastávce nás již čeká minibus, který nás dopravuje na místo určení.

Po příjezdu vzbuzujeme ve psech, kteří jsou ve svých výbězích, obrovskou vlnu nadšení. Po chvíli čekání se nás ujímá trojice chovatelů, kteří postupně pouští zhruba 12 psů, kteří se nám poté budou zhruba 2 hodiny věnovat. Psi jsou skutečně nažhavení, lítají všude kolem a taky se vyprazdňují, což můžeme dokonale vidět i cítit.

Kvůli přívalu nového sněhu vzniká pro psy problém, jelikož se při běhání propadají do hluboko do sněhu. Kvůlim tomu je u každých saní 5 psů, což je oproti normálu o 2 více. I tak se stane, že jsou psi dvakrát přejeti saněmi, žádnému se však nic nestalo a člověk by nevěřil, jak jsou šťastní, když můžou jen běhat.


Každý z nás si vyzkouší jeden okruh, někteří úspěšně, jiní s drobnými problémy. Nakonec jsme však všichni spokojení a plni nových zážitků se vracíme do Lillehammeru.

"Sledování" polární záře - pátek 9. března 2012

Ten samý den večer se většina z nás vydává směrem ke skokanským můstkům. Díky nadměrným erupcím na Slunci máme totiž velkou šanci vidět polární záři. Avšak ještě než odcházíme, předpověď nám říká, že úspěšní nebudeme, neboť i když je jasno, problém je jiný - Měsíc. Díky úplňku je poměrně velké světlo. I tak však vyrážíme s tím, že alespoň se podíváme na Lillehammer v noci. Vyšlapeme více než 900 schodů na vrchol skokanských můstků, ze kterých sledujeme nádherně osvětlené město pod námi.


V tu chvíli však vidíme z druhé strany přijíždět poměrně hlučné Nory na saních. Po chvíli zjišťujeme, že se chystají udělat naprosto šílenou věc, a sice sjet doskočiště skokanských můstků. Samozřejmě všichni z nich jsou posíleni alkoholem a jsou velice rádi, že mají o půlnoci nějaké obecenstvo. Než se však aktéři spustí z naprosto šíleného kopce, ke kterému má nejčernější sjezdovka ještě hodně daleko, jeden z Norů přijíždějící k doskočišti ve vysoké rychlosti napere Phillipa (Franice), který je otřesen a slušně pobouchán. Oba však nakonec jsou vcelku v pořádku, a tak scházíme po schodech zhruba doprostřed doskočiště a sledujeme, jak se šílenci spouští dolů - někteří skutečně dojedou až dolů, jiní po cestě ztrácí saně a sjíždí naprosto nekontrolovaně dolů. K jednomu z těchto dobrodruhů si přisedá i náš Joey (USA), který (ač střízliv) sjíždí doskočiště také.


Polární záři jsme neviděli, ale myslím, že tento zážitek nám to plně vynahradil :-)

Narozeniny Magnus, sobota 10. března 2012

Co by to bylo za Erasmus, nebýt na něm alkoholové dýchanky. Jedny takové probíhá právě 12. března, kdy jsou všichni erasmáci pozváni na narozeninovou oslavu Magnuse, který s námi má Snow Business a právě se mnou a dalšími dvěma erasmačkami tvoří v tomto kurzu společnou skupinu. Nakonec vyrážíme skoro všichni, na nádraží bereme linkový autobus, který by se však dal nazvat taxíkem pro pozvané, neboť naprostá většina cestujících vystupuje s námi a jde taktéž na oslavu.

Ta se koná v sále (přirovnal bych to k typické sokolovně), kde už v tu dobu je spousta lidí. Blahopřejeme Magnusovi, pijeme co jsme si donesli a postupně se v uvolněné atmosféře uvolňujeme :-) K poslechu je zařízena kapela o dvou akustických kytarách, takže se cítíme jako na koncertě. V jednu ráno pak přijíždí několik taxíků, které nás sváží do centra Lillehammeru, kde každý pokračuje kam se mu zlíbí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama