Martina Sáblíková ovládla závod v Hamaru a my jsme byli u toho

19. února 2012 v 18:52 | Petr Matěj |  Erasmus - Lillehammer 2012
O víkendu 11. a 12. února se v norském Hamaru konal Světový pohár v rychlobruslení, kterého se zúčastnila i nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. Vzhledem k tomu, že "její" závod na 3 000 metrů se jel v neděli, společně s ostatními zvědavci jsme do Hamaru vyrazili právě v neděli.


Kromě nás tří Čechů se na rychlobruslení vydávají společně s námi Holanďané, pro něž je po fotbale rychlobruslení sportem číslo 2. Mimo ně s námi cestuje i naše norská kamarádka Hege.

Do vlaku v Lillehammeru nastupujeme lehce po deváté hodině ranní a po necelé hodině jízdy z vlaku vystupujeme ve stanici Hamar. Poté využíváme navigačních schopností Hege a po čtvrhodince svižnější chůze přicházíme k rychlobruslařskému oválu.


Po zaplacení vstupného vcházíme do poloprázdné haly, kde se po desáté dopoledne nachází jen pár stovek příznivců. V tu chvíli již skončil závod na 3 000 metrů žen - divize B, ve kterém hezké čtvrté místo obsadila talentovaná Karolína Erbanová. Usazujeme se na hlavní tribuně a vyvěšujeme české vlajky a všímáme si, že kromě našich národních praporů je ještě jeden další na protější tribuně - českých fanoušků tu tedy kromě nás pár je.
Nejprve koukáme na B závod mužů na 1 500 metrů, ve kterém startuje mladší bratr Martiny Sáblíkové Milan, který však svůj závod kazí a končí hluboko v poli poražených. Martina svého bratra během jeho závodu neúnavně povzbuzuje a mimo to se sama chystá na svoje vystoupení.

Závod na 3 000 metrů - divize A začíná, avšak Sáblíková má do svého startu ještě poměrně daleko. Startuje totiž v poslední rozjížďce proti holandské mašine Wüstové, avšak v tomto závodě je jasným favoritem Martina, která do té doby vyhrála všechny tři závody na této distanci.

Úvodní část závodu patří Wüstové, které dvě kola před koncem zajíždí o půl sekundu lepší kolo než Martina, kterou však tento nástup spíše vyhecoval, a tak v posledních dvou okruzích do toho šlápne a s náskokem půl sekundy vítězí k radosti všech 10 českých fanoušků. Po závodě vyhlížíme Martinu, abychom mohli ulovit autogram a fotografii, což se nám nakonec daří a mimo jiné s Martinou prohodíme i pár vět, stejně jako v případě trenéra Petra Nováka. S oběma se vyfotíme a již bez nervů sledujeme zbývající program závodu.


Tím je "áčkový" závod mužů na 1 500 metrů a štafety. Česko má zastoupení pouze v mužské štafetě, která je však ve své rozjížďce potupně předjeta ruskou mašinou, která nakonec s přehledem zvítězí. Naši končí díky pádu Holanďanů na předposlední příčce.


Do Lillehammeru se vracíme již za tmy a pohledem do internetového světa médií, které již dávno přinášejí ohlasy na vítězství Martiny Sáblíkové, končíme nedělní výlet za naší hvězdou :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama