Norsko našima očima

25. ledna 2012 v 17:20 | Jakub Žižlavský |  Erasmus - Lillehammer 2012
Myslím, že nadešel čas podělit se s Vámi o naše pečlivě získané poznatky z Norského království, ve kterém se nyní nacházíme. Norsko má zhruba polovinu obyvatel žijících na 4x větším území v porovnání s Českou republikou. Navíc hlavou státu není prezident, ale král Harald V., jehož funkce je však podobně jako u našeho prezidenta spíše reprezentativní než zákonodárná.


Charakter Norska by se dal shrnout třemi slovy. Sníh. Ropa. Ryby.

Naše poznatky získané během týdne a půl pobytu jsou následující:

Studium zde v Lille zdá se být prozatím značně odlišné oproti způsobu studia u nás v ČR. A není to dáno tím, že máme všechny předměty v angličtině. Asi největší rozdíl mezi naším a norským univerzitním školstvím je ten, že v ČR je běžné mít 6-10 předmětů za semestr, kdežto zde jsou to pouze 3-4. Studium těchto předmětů je však mnohem hlubší a rozsáhlejší, tím pádem i časově náročnější, než u předmětů českých. V Norsku zaleží spíše na kvalitě než na kvantitě. Také systém hodnocení je zde odlišný. Známkovací stupnice A-F je stejná jako u nás, ale to je tak asi vše. Zkouška zde trvá v rozmezí 5-7 hodin! Pokud víte veškerou teorii ze všech studijních materiálů, nemáte ze zkoušky A, jak byste asi očekávali, ale máte C. Lepší známku si zaslouží pouze ten, kdo nabyté vědomosti dokáže dát do jednoho srozumitelného celku, a navíc přidá vlastní názory a ukáže, že chápe provázanost a souvislosti mezi danými tématy.

Jako perličku bych zmínil bujaré oslavy po dokončení střední školy s maturitou. Čerství maturanti totiž slaví svoji maturitu oblečení pouze do červeného nebo modrého šatstva. Takto odění chodí ulicemi a dělají lidově řečeno bordel, což je doplněno značnou konzumací alkoholu. Tyto oslavy, a to je důležité, trvají 20 dní. Takže po dobu dvaceti dní můžete v Norsku vidět tlupu červeně či modře oděných studentů chodit na běžkách po ulici, kde není žádný sníh a podobně.
Co se samotného města Lillehammer týče, je tu prostě krásně.

Sníh, který asi hned tak nezmizí a teploty zhruba okolo -10 až -15 stupňů Celsia. Před dvěma či třemi lety zde bylo prý 35 stupňů pod nulovou, tak doufejme, že nás něco takového nepotká. Anebo ať si nás to klidně potká, na tom nesejde.
Přijde mi, že v Lille každý člověk sportuje. Nachází se zde Olympijský park, s dvěma arénami, skokanskými můstky, běžeckými tratěmi, aj. Asi 15 minut odsud je lyžařské centrum. To znamená, že sportovní vyžití je zde opravdu velké.

Ceny. Zajímavé téma. V Norsku je vše zhruba 3x dražší než v České republice.
Alkohol pak zhruba 10x dražší než v ČR. Možná také to je důvodem zdejšího "zdravého" způsobu života. Není nic nenormálního jít večer na disko a celou dobu pít pouze vodu z kohoutku a to nejen pro cizince, ale i pro místní. Ceny alkoholu jsou totiž opravdu vysoké.

Naštěstí jsme si z domu přivezli vlastní ohnivou vodu :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Pořízková | E-mail | Web | 28. ledna 2012 v 1:56 | Reagovat

Čauvec, byla jsem v Lillehammeru minulý semestr, společně s Luckou, která tam je teď i s váma :)Jsem ráda, že někdo taky píše blog a jen chci podotknout, ať nemáte strach ze zkoušek, protože jsem na tu naši rozhodně neuměla všechnu teorii, nekoupila jsem si ani jednu knížku a dostala jsem z písemné A, takže pohoda :)

2 pmatej | 7. února 2012 v 20:42 | Reagovat

Díky za povzbuzení, teď už snad ani nebudu nic tisknout :-D Jinak Lucka o tobě občas mluví, hlavně ve spojení s Luďou POŘÍZKOU :-D

3 Veronika Pořízková | E-mail | Web | 12. února 2012 v 20:39 | Reagovat

[2]: Jojo, slysela jsem jaky se tam spradaji dabelsky plany! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama